minimol.cz
Novinky
27.01.2021
Nové merino Paterns
S radostí vám představujeme nového dodavatele - rodinnou firmu Paterns, která kombinuje originální design s velmi jemnou merino vlnou. Nechte se unést... číst celé
06.06.2020
Praní a údržba funkčního oblečení
Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější zásady pro praní a údržbu oblečení z merina, hedvábí, bambusu a outlastu v článku na blogu:  https://www.minim... číst celé
29.05.2016
Merino - jaký je to materiál?
Výrazem merino je běžně označována vlna pocházející ze speciálně vyšlechtěné odrůdy ovcí. Vlna z ovcí merino je ceněna pro svou jemnost, nekousavost a... číst celé
Zobrazit všechny novinky

ThePay – Platba kartou, Platba24, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, Equa Bank, superCASH, Sberbank, QR platba

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Praní a údržba vlněného oblečení
  4. Mol šatní – úhlavní nepřítel vlněného oblečení

Mol šatní – úhlavní nepřítel vlněného oblečení

 

Pokud Vaše vlněné oblečení něco opravdu nesnese, tak kromě střídání teplot a oděru je to motýlek, který se jmenuje mol šatní a o jehož jednostranné lásce k vlně si dnes povíme.

 

Když jsme před pár lety vymýšleli název pro náš obchod zaměřený výhradně na oblečení z vlny merino, dlouho jsme nemohli na nic kloudného přijít. Oveček byl plný internet a chtělo to něco originálního, s odkazem k vlněnému sortimentu. Tak vznikl Minimol. Malý mol….

On je totiž mol šatní opravdu výrazně menší, než jeho známější příbuzný, mol potravinový. Dospělý jedinec měří jen kolem 0,5 cm. Je světlý, skoro zlatý se třpytivým nádechem. Když si odmyslíte škody, které dokáže napáchat, je to vlastně docela hezký motýlek. Je velmi pravděpodobné, že dospělého jedince jste ještě nespatřili, tak tady můžete kouknout Smile

 

 

Se šatním molem se to má tak, že samičky, které kladou vajíčka, ze kterých se pak líhnou žravé larvy, téměř vůbec nelétají. Většinou sedí někde schované, lákají svými feromony samečky a pouze když jsou vyrušené třeba úklidem, velmi neochotně se dají do pohybu, často jen popoběhnou. Létají jen samečci a to zejména na jaře a v létě. Do bytu se lehce dostanou otevřeným oknem. Moly si tedy mohou zařádit ve Vašem šatníku aniž byste je kdy spatřili.

 

 

Dospělí jedinci potravu nepřijímají a tak nejsou přímým ohrožením Vašeho šatníku. Kladou ale velký počet vajíček, ze kterých se po cca 2 týdnech líhnou podlouhlé larvy s tmavou hlavičkou. A larvy již představují závažný problém. Živí se keratinem, který je obsažen v živočišných vláknech (chlupech, vlasech). Bavlnu tedy vynechávají, stejně jako umělá vlákna.

Zde na fotce je vidět výsledek řádění jedné molí larvy, která si pochutnala na vláknech merina, čímž odhalila polyamidové jádro, které zůstalo netknuté.

 

Co s nezvanými návštěvníky?

 

Díra od mola se nestane přes noc. Vývoj larvy trvá cca 14 dnů (v zimně déle), od vajíčka po dospělého jedince to zabere více než měsíc. Nejlepší prevence proti molům je tedy nenechat své oblečení z merina zahálet. Pravidelným nošením, větráním a používáním moly odradíte a nenecháte jim prostor pro nerušenou snůšku a vývin.

 

Molové nemají rádi vůni mýdla, levandule a naftalenu (tu ale nemá rád nikdo). Takže je vhodné do šuplíku nebo do přihrádky vložit nějaký vonný sáček či mýdlo.

 

V případě, že vlněné oblečení delší dobu nepoužíváte, doporučujeme jej vyprat a uskladnit lehce zavakuované. Do pytle můžete opět přidat něco voňavého.

 

Šatní mol nesnáší průvan, naopak si libuje v tmavých, vlhkých koutech. Šatnu, nebo šatní skříň tedy pravidelně větrejte, vlněné oblečení čas od času vyklepejte a nechte provětrat.

 

Pokud máte s moly v šatníku již nepříjemnou zkušenost (jejich zvýšený výskyt lze očekávat na vlhkých, tmavých místech, ale i v panelových domech, kde se rádi šíří mezi byty), bude to chtít silnější kalibr. V každé drogerii seženete přípravky proti šatním molům. Většinou se jedná o vonné kuličky nebo papírové pásky obsahující navíc nějaký účinný insekticid (Empenthrin, Transfluthrin aj.). Tyto účinné látky moly nejen odpuzují, ale i hubí a zabraňují jejich vývoji. Jejich použití je vhodné v uzavřených prostorách (šuplíky, krabice, uzavřená šatní skříň), aby se eliminovalo nebezpečí kontaktu s dětmi, nebo domácími zvířaty.

 

Pozor – zcela se vyhněte používání lepících pastí na moly. Tyto obsahují feromon, lákající samečky molů, kteří se na lep chytí. I když vy sami nic necítíte, feromon dokáže přilákat moly z celého širokého okolí, ze všech sousedních bytů v paneláku a snad i ze sousedního města. Obzvláště na jaře a v létě tyto lepítka slouží jako pozvánka pro široké molí příbuzenstvo.

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli