Praní a údržba oblečení z merina
Novinky
04.12.2022
Vařená vlna vs. vlněný fleece
Přečtěte si náš nový článek na blogu: https://www.minimol.cz/jak-oblekat-deti-pod-varenou-vlnu-a-vlneny-fleese číst celé
26.03.2022
Nová letní kolekce Joha
Novinky z letní kolekce se již zabydlují v našem skladě. Jako vždy, v limitovaném počtu (co se vyprodá, není možné doskladnit) takže s pořízením vašeh... číst celé
06.06.2020
Praní a údržba funkčního oblečení
Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější zásady pro praní a údržbu oblečení z merina, hedvábí, bambusu a outlastu v článku na blogu:  https://www.minim... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

Platební brána ComGate https://www.comgate.cz/cz/platebni-brana

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Praní a údržba vlněného oblečení
  4. Praní a údržba oblečení z merina

Praní a údržba oblečení z merina

 

 

Údržba a praní vlněného oblečení není žádná věda. Merino je celkem odolný materiál. Většina námi prodávaných výrobků má nějakou úpravu, která umožňuje praní v pračce (výjimku tvoří výrobky z neopracované vlny a vlněné svetry). Při praní tak mějte na paměti dvě základní věci:

 

1. pokud si nejste jistí, vždy ZKONTROLUJTE ŠTÍTEK s pracími symboly

2. Vlna nemá ráda střídání teplot a teploty vyšší, než 40°C

 

 

 

 

Doporučujeme pro praní vlny volit program na vlnu a používat tekuté prací prostředky určené na vlnu. Tyto prací prostředky neobsahují enzymy, které při dlouhodobém používání oslabují vlněné vlákno. Zda je Váš prací prostředek vhodný, zjistíte v popisku, mělo by tam být doslova uvedené, že je vhodný na vlnu a hedvábí. Jestli to tam napsané není, projděte složení a pokud ve složení najdete enzymy, prostředek raději nepoužívejte a na vlnu si pořiďte jiný.

 

Osvědčený prací prostředek s obsahem lanolinu zakoupíte i u nás. https://www.minimol.cz/Praci-prostredky-a-pece-o-vlnu-c14_0_1.htm

 

Vlna dobře snáší odstřeďování. Nemusíte se bát nastavit otáčky na 600, krátkodobě i na 800. Ostřeďování pomáhá zbavit oblečení zbytků pracího prostředku. Dobře vyždímané oblečení rychle schne a lépe drží tvar. Nikdy neždímejte kroucením v ruce. Po ručním praní zabalte prádlo do osušky a pošlapejte. Odsajete tak přebytečnou vodu. Prádlo musí být zbavené vody před tím, než ho pověsíte, jinak může dojít k prověšení, vytahání a zdeformování. Vlněné svetry a výrobky z vlněného fleesu po praní vytvarujte do původního tvaru. Ten se po uschnutí zafixuje.

 

Odstraňování skvrn

 

Pokud vlastníte malé děti, bude Váš nejlepší kamarád žlučové mýdlo. Že ho ještě doma nemáte? Tak to si ho hned napište na příští nákupní seznam. Žlučové mýdlo je náš malý zázrak v prádelně, který již vyřešil kdejakou patálii.

Pomocí žlučového mýdla zvládnete vyprat většinu skvrn bez trvalých následků. Nejlepších výsledků docílíte, pokud skvrnu hned začerstva potřete žlučovým mýdlem, necháte jej chvíli působit a pak vyperete v ruce, nebo běžným způsobem v pračce – ve studené vodě. Bez následků tak odstraníte skvrny od jídla, od čokolády, mastné skvrny i skvrny od velké spodní nehody.

Skvrny od ovoce (jahody, borůvky, třešně i ostružiny) doporučujeme odstranit tak, že znečištěné oblečení pokud možno ihned namočíte do studené vody a necháte několik hodin namočené (klidně přes noc) teprve poté aplikujete žlučové mýdlo a vyperete běžným způsobem.

 

Pokud se Vám skvrna nepovedla vyprat, postup opakujte. Pokud ani to nepomohlo, mrkněte na náš návod jak vlnu barvit :-)

 

 

 

Lanolinování

Lanolinování vlněnému oblečení velmi prospívá. Lanolin je tuk, který vlna přirozeně obsahuje a který se zpracováním a praním z vlny částečně odstraňuje. Čas od času je tak dobré vlněnému oblečení dopřát lanolinovou lázeň. Oblečení to krásně zjemní a obnoví jeho přirozené vlastnosti. Funguje to jako impregnace – povrch vlákna se obalí vrstvičkou tuku, která vlákno zahladí a chrání ho před špínou a vodou. Oblečení se tak rychle neušpiní, špína se nezažere hluboko a voda steče, aniž by oblečení zmáčela. Lanolinovou kůru můžete zakoupit jako hotový výrobek, nebo si ji můžete připravit doma z váženého lanolinu (zakoupíte v lékárně) a šamponu.

 

Prací symboly

 

Pokud na svém oblečení najdete tento prací symbol:

 

 


Zpozorněte. Jedná se o delikátní kousek, vyžadující opravdu citlivé zacházení (Praní pouze v ruce v dostatečném množství vody, teplota prací lázně max. 30°C, neždímat, nekroutit, po vyprání vysušte do ručníku a vytvarujte do původního tvaru, sušte volně rozložené)

 

Naštěstí u většiny výrobků naleznete tyto prací symboly:

 Ty znamenají, že oblečení můžete vyprat v pračce na program vlna a maximální uvedenou teplotu. Otáčky ostřeďování nastavte na max. 800.

 

Vlněné oblečení nedoporučujeme sušit v sušičce. Na většině výrobků naleznete tento symbol: 

Výrobek se nesmí sušit v sušičce.

 

Pokud je na štítku sušička povolená, vždy volte program se sníženou teplotou a mějte na paměti, že zkracujete životnost svého oblečení (vlněná vlákna se přesušují a snadněji praskají)

 

Žehlení není vůbec potřeba, protože vlněné oblečení se nemačká Smile

 

V případě dotazů nebo nejasností se na nás můžete vždy obrátit. Co nevíme, zjistíme Laughing

 

obchod@minimol.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli