minimol - Vlna a její výhody
Novinky
04.12.2022
Vařená vlna vs. vlněný fleece
Přečtěte si náš nový článek na blogu: https://www.minimol.cz/jak-oblekat-deti-pod-varenou-vlnu-a-vlneny-fleese číst celé
26.03.2022
Nová letní kolekce Joha
Novinky z letní kolekce se již zabydlují v našem skladě. Jako vždy, v limitovaném počtu (co se vyprodá, není možné doskladnit) takže s pořízením vašeh... číst celé
06.06.2020
Praní a údržba funkčního oblečení
Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější zásady pro praní a údržbu oblečení z merina, hedvábí, bambusu a outlastu v článku na blogu:  https://www.minim... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

Platební brána ComGate https://www.comgate.cz/cz/platebni-brana

 1. Úvod
 2. Vlna a její výhody
Merino - jaký je to materiál?

 

 

Výrazem merino je běžně označována vlna pocházející ze speciálně vyšlechtěné odrůdy ovcí merino. Vlna z ovcí merino je ceněna pro svou jemnost, nekousavost a s oblibou se používá pro výrobu funkčního prádla a termoprádla.

 

Merino vlna se rovněž používá v kombinaci s dalšími vlákny, které dodají materiálu požadované vlastnosti, jako je hedvábí, bambus, polyamid.

 

Oblečení z merina vyniká svou jemností a funkčností. Skvěle odvádí pot, vlhké nestudí, hřeje i chladí, podle potřeby a je velmi prodyšné. Pokud chcete pro své děti to nejlepší, oblečení z merina si zamilujete.

 

7 důvodů, proč nosit oblečení z vlny

 

1. Vlna izoluje od chladu i od tepla a pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu.

Vlna má úžasné termoregulační vlastnosti. Každé z tisíců vlněných vláken je tvořeno malými šupinkami, po kterými je zadržován vzduch (vzduch je velmi špatný vodič tepla). Šupinky navíc udržují vlákna od sebe a tak vytvářejí nadýchanou strukturu.

 

2. Vlna hřeje i vlhká.

Vlna je schopna pohltit vlhkost až do 30 procent své hmotnosti bez toho, aniž by byla na omak vlhká a nesnižují se ani její izolační vlastnosti.

 

3. Vlna transportuje vlhkost od těla a snižuje pocení.

Vlna má díky své nadýchané struktuře velmi dobrou schopnost odvádět vlhkost ve formě páry, bez toho aniž by zkondenzovala na vodu. Pokud tak na sebe navrstvíte vlněné oblečení, umožníte vlhkosti odejít od těla bez toho, aniž by se na Vás vytvořily kapičky potu.

 

4. Vlna velmi špatně hoří.

K zapálení vlny je potřeba výrazně vyšší teplota, než u bavlny, nebo syntetických materiálů. Oheň se v ní šíří velmi pomalu a vlna se netaví.

 

5. Vlna je přirozeně antibakteriální.

Členitá struktura vlněného vlákna nevyhovuje bakteriím, které se tak množí pomaleji než na syntetických hladkých vláknech.

 

6. Vlna je samočistící a nevyžaduje časté praní.

Vlna obsahuje lanolin, ovčí tuk, který pokrývá vlákno a brání nečistotám v proniknutí do struktury vlákna. Většina nečistot tak zůstává na povrchu vlákna, odkud je stačí otřít. Lanolin navíc ve styku s močí nebo potem reaguje za vzniku mýdla. Vlna tak má i samočistící účinky

 

7. Vlna odolává zápachu.

Zápach vyvolávají bakterie rozkládající pot nebo moč. Vlna omezuje vznik zápachu tím, že omezuje samotný růst bakterií způsobujících zápach. Vlnu stačí po použití nechat vyvětrat.

 

 

 

 

Dětské oblečení z vlny merino. Jaké jsou jeho přednosti?

 

 

Děti jsou neustále v pohybu a mají tolik zájmů. Během chvíle se někam rozběhnou aby pak několik minut soustředěně zkoumali objekt svého zájmu. Chvíli závodí na koloběžce a hned zase dlouhé minuty sedí a staví hrad z písku. Při těchto aktivitách se rychle zpotí a pak zase prochladnou. Proto je velmi důležitá správná volba oblečení. Vlněné oblečení Vám může ušetřit starosti, zda je Vaše dítko v teple a suchu i za náročných podmínek.

 

Žádné jiné vlákno se nemůže rovnat vlněnému, co se týče izolačních vlastností.

 

Naše tělo si vyrábí teplo pohybem. Ale zároveň i uvolňuje vlhkost a vlhkost odvádí teplo od těla. To znamená, že když oblečení nasákne vznikající vlhkostí, začne namísto izolace chladit.

 

Tyto tři vlastnosti vlnu odlišují od jiných materiálů:

Vlna dokáže absorbovat vlhkost až do třetiny své váhy, aniž by působila vlhkým dojmem a aniž by se snižovaly její izolační vlastnosti.

Vlna navíc uvolňuje teplo tím, jak absorbuje vlhkost.

Vlněné vlákno díky své struktuře zadržuje spoustu vzduchu. A vzduch je nejlepší izolant.

 

Vlněné vlákno je velmi pružné.

 

Děti se nerady cítí omezovány těsným oblečením, které brání v pohybu a špatně se přizpůsobuje rozličným změnám poloh, které jsou děti schopny vymyslet. K tomu, aby oblečení udržovalo správnou tělesnou teplotu je ale zapotřebí, aby alespoň spodní vrstva těsně přiléhala na tělo a nikde nic neodhalovala. Vlněné vlákno je velmi pružné a lehce se natáhne a zase smrští. Třeba tisíckrát za den. Vlněné spodní prádlo děti nijak neomezuje v pohybu, většinou jej na sobě vůbec nezaznamenají. Kvalitní vlněné oblečení se ani po dlouhém nošení nevytahá a neztrácí tvar. Díky své pružnosti navíc roste spolu s dítětem a běžně vydrží 2 až 3 velikosti.

 

Vlna jako přirozená ochrana před UV zářením.

 

Přirozený UV faktor vlněného oblečení je 30+. Tenké vlněné triko využijete i v létě u vody.

 

Bezpečnost na prvním místě.

 

Vlna velmi špatně hoří. Ve většině případů vlna při styku s ohněm pouze doutná až sama zhasne. Vlna je nejméně hořlavá ze všech přírodních materiálů, které známe a dokážeme zpracovat ve formě textilu.

 

Odolnost vůči vodě i špíně.

 

Lanolin neboli ovčí tuk obaluje vlněné vlákno a činí jej do značné míry odolné vůči kapkám vody i vůči nečistotám. Díky tomu se oblečení méně špiní, běžné ušpinění z něj lze snadno odstranit a často jej stačí pouze vysušit do utěrky a je po nehodě. Tuto přirozenou impregnaci lze navíc kdykoliv obnovit přidáním lanolinu do máchání po pracím cyklu.

 

 

Oblečení které nesvazuje, izoluje, roste, odolává špíně, vodě i ohni. To je moderní vlněné oblečení, které naleznete v našem eshopu.

 

Váš minimol.cz

Praní a údržba
Praní a údržba vlněného oblečení

Jak pečovat o merino, hedvábí, bambus a outlast, aby vám oblečení co nejdéle vydrželo?

 

Pamatujete si na tu nervozitu a obavy, když jste si přivezli domů z porodnice své první dítě? Podobné pocity můžete zažívat i ve chvíli, kdy sobě nebo svým dětem poprvé koupíte oblečení z merina, hedvábí, bambusu či outlastu. Tyto materiály totiž také vyžadují specifickou péči. Dobrá zpráva ovšem je, že na údržbu oblečení existuje manuál, který je krátký a jednoduchý, a pokud se ho budete držet, nečekají vás probdělé noci.

Aby vám oblečení dlouho vydrželo a zachovalo si jedinečné funkční vlastnosti, je potřeba o něj správně pečovat. Vždy postupujte podle instrukcí výrobce uvedených na štítku. Obecně počítejte s tím, že se přírodní materiály perou na nižší teplotu a nepatří do sušičky, která výrazně zkracuje jejich životnost. Při praní merina, hedvábí, bambusu a outlastu nepoužívejte aviváž.

 

Merino a jeho kombinace (merino/hedvábí, merino/bambus)

Jestli jste v minulém odstavci zaplakali, že si merino nerozumí s vaší kamarádkou sušičkou, mám pro vás na oplátku jednu dobrou zprávu. Máte společného nepřítele: žehličku. Vlněné oblečení nikdy nežehlete, vysoká teplota by ho zničila.

Merino má z přírodních materiálů nejnáročnější údržbu, ale bohatě vám to vynahradí komfortem při nošení.

A teď se pojďme podívat na základní pokyny k údržbě merina:

 • Většinu vlněného oblečení z merina a jeho kombinací můžete prát v pračce (program Vlna).
 • Pořiďte si prací prostředek na vlnu a hedvábí, který je šetrný k vláknům.
 • Výraznější skvrny předeperte pomocí žlučového mýdla ve studené vodě, nejlépe začerstva. Po zaschnutí se již velmi špatně odstraňují.
 • Dodržujte maximální teplotu prací lázně podle štítku (30 nebo 40 °C).
 • Při praní v ruce v celém pracím cyklu dodržujte konstantní teplotu a po praní oblečení důkladně vymačkejte do ručníku (neždímejte, nekruťte).
 • Nepoužívejte aviváž.
 • Merino lze odstřeďovat až na 800 ot./min. Při nedostatečném odstředění nebo vymačkání dochází k dočasnému prověšení úpletu a deformacím (nejedná se o poškození, při dalším praní se zase vrátí do původního stavu).
 • Po vyprání oblečení vytvarujte do původního tvaru, pokud je to potřeba (zejména svetříky, vlněný fleece).
 • Merino sušte ideálně ve stínu rozložené na plocho, nikdy ne v sušičce, na radiátoru ani na přímém slunci.
 • Doporučujeme používat prací prostředky s obsahem lanolinu a čas od času použít lanolinovou kůru pro zjemnění a impregnaci vlněného vlákna.

 

Bambus

Bambus (přesněji bambusová viskóza) má snazší údržbu, při zachování některých základních pravidel se může prát společně s běžným prádlem na maximální teplotu 40 °C.

 • Bambusovou viskózu můžete prát v běžném pracím prostředku.
 • Pozor! Viskóza se snadno rozpouští v kyselém prostředí. Nepoužívejte při praní ocet ani kyselinu citronovou (běžné doplňky při praní v mýdlovém slizu nebo jiných alternativních pracích prostředcích).
 • Nepoužívejte aviváž.
 • Sušte volně na vzduchu, ne v sušičce ani na radiátoru.
 • Viskóza je za mokra velmi křehká, proto za mokré oblečení netahejte, nekruťte s ním.

 

Outlast

Outlast je umělý materiál vázaný na bavlnu. Je to úplný miláček, vlastnostmi se blíží funkčním materiálům, nároky na údržbu má spíš jako bavlna.

 • Můžete ho prát ve standardním pracím prostředku s běžným prádlem na 40°C.
 • Nepoužívejte aviváž. To je snad jediné zásadní omezení, ale je velmi důležité, aviváž ucpává strukturu vlákna, takže přestává být funkční (podobně ničivý dojem má i u ostatních materiálů).
 • Zvládne sušení v sušičce na sníženou teplotu, ale při sušení na vzduchu vám déle vydrží.

Když víte, jak na údržbu přírodních materiálů, je to hračka, co říkáte?

cívka vlny Janus... hodně vlákna ...a takhle vypadá připravená látka