Oblečení do lesní školky v praxi

Oblečení do lesní školky v praxi

Lesní školka, to je výzva. Nebude mu zima? Nebude mu teplo? Přece jen, nemít celý den dítě po dohledem může nadělat vrásky nejednomu starostlivému rodiči. Jak oblékáme naše děti my? Můžete se inspirovat. Jsme dvě maminky, jedna matka horkokrevného dítka a druhá naopak zimomřivého.

Léto se nám pomalu začíná chýlit ke konci a spolu s nástupem našich ratolestí do lesních školek pomalu přemýšlíme o funkční výbavě na nadcházející chladnější období. Koncem září už očekáváme výkyvy teplot, a tak musíme být připraveni. Stejně jako v předchozích letech zůstáváme věrní osvědčeným výrobkům především z merino vlny a softshellu.

Většina z nás už výhody merina zná, ale i tak si dovolíme zdůraznit jeho přednosti. Především jsou to termoregulační vlastnosti. V létě dokáže mírně udržovat komfortní teplotu, organismus se zbytečně nepřehřívá, a v zimě naopak udržuje vyprodukované teplo dítěte. My maminky také oceňujeme, že v případě zpocení dítka merino vlna na rozdíl od bavlny nestudí.


 

Jak nejlépe oblékat horkokrevné dítě? Dobrá rada nad zlato – méně je někdy více.

Prakticky až do zimy, kdy teplota klesne pod 5 stupňů Celsia, si vystačíme se slabým merinem. Na chladná podzimní rána určitě těmto dětem doporučuji jako první vrstvu tenké merino tričko, které je jemné a tenké jako pavučinka, krásně dýchá a v případě, že se dítě zpotí, velmi rychle schne.

Druhou vrstvu tvoří lehčí mikina a vrchní vrstvu softshellová bunda. V závislosti na teplotě volím softhellovou bundu z jarního či zimníhosoftshellu Softshell volím i na nohy a opět vybírám jarní nebo zimní, v závislosti navenkovní teplotě. Na spodní vrstvu je ještě čas.  Na chladná rána a případné studené dny máme připravenou jednovrstvou kuklu. My jsme už několik sezón věrni značce Joha. Kukla je pružná, pevná a zároveň maximálně prodyšná. Oproti jiným značkám oceňuji také její střih padnoucí do čela.

Když se ještě více ochladí, měním letní merino tričko za tričko střední gramáže. Nejvíc se nám osvědčilo basic triko značky Joha. Je velmi příjemné na omak a má jemný chloupek, což zvyšuje jeho hřejivost. Druhou vrstvu tvoří buď tenčí merinomikina, případně jiná funkční vrstva. Poslední vrstvu, bundu, volím opět dle venkovní teploty, buď zimní softshellovou, nebo už rovnou zimní. V případě, že jsou nutné podvlíkačky, máme v oblibě hned dvě značky. První je opět Joha z kolekce basic a druhou jsou podvlíkačky od společnosti Janus. Oboje jsou spíš tenčí, Janus možná o něco více. Vrchní vrstvu tvoří opět zimní softshellové kalhoty, případně do sněhu oteplovačky.

Určitě se také neobejdeme bez funkčních ponožek. Dle teploty sahám buď po tenčích, případně středně silných od Lastingu Kuklu také měním za silnější. Do suché zimy máme rádi vlněné rukaviceznačky Celavi. V lesní školce se ale oblečení moc nešetří, a tak doporučím i něco odolnějšího. U nás je to značka Crawlera jejich rukavice v kombinaci pružného softshellu a merina.

Dítěti často sahám na zátylek, případně kontroluji záda a v případě zpocení odebírám střední vrstvu. Stává se tak v případě zvýšené fyzické námahy. Ve školce, u dětských radovánek v podobě běhání,nebo u lyžování či bruslení po zkušenostech střední vrstvu rovnou vynechávám. Vždy mám ale v batohu připravenou lehkou merino mikinu nebo zimní merino triko s dlouhým rukávem, které používám místo mikiny.

 

 

Jak oblékat zimomřivé dítě? Neošiďte vrstvení.

Velice ráda oblečení vrstvím, když se náhodou výrazně během dne změní teplota či zvýší fyzická aktivita, není tak problém nějakou vrstvu odložit.

Když se začíná ochlazovat a podzimní rána už jsou chladnější, volím pod klasické bavlněné triko s dlouhým rukávem merino triko s krátkým rukávem, které když se náhodou během dne zase oteplí, vůbec nevadí, že ho dítko má. Při případném zpocení během nějaké fyzicky náročnější aktivity je okamžitě suché. Dále na triko s dlouhým rukávem volím nejčastěji mikrofleecovou mikinu, je tenká, ale zároveň zahřeje a neprofoukne. Jako nejsvrchnější vrstvu volím softshellovou bundu z jarního či podzimního softshellu. Stejně tak volím dle venkovní teploty softshellové kalhoty, prozatím bez podvlékacích nohavic navíc, opět z jarního či podzimního softshellu, protože softshell neprovlhne a já vím, že je dítě při lesních radovánkách v suchu i v případě, že se ranní rosa a vláha drží v půdě už déle. Zároveň dávám dítěti také nízké boty s membránou, aby ve vlhkosti neprovlhly, a do nich tenké merino ponožky, oblíbené máme od výrobce Lasting, musím říct, že mě překvapuje, jak jsou po x vypráních stále pěkné, „nevysypané“. Na hlavě nosí dítě nejčastěji funkční čepici RDX spolu s nákrčníkem, oproti bavlněné čepici tuto vítr neprofoukne. Takto si vystačíme většinou až do prvních zimních dní. Jen v případě deštivého počasí měníme softshellovou vrstvu za pogumovanou do deště a boty s membránou za holiny.

Když se ochladí a teploty se drží celý den okolo nuly, měníme běžné bavlněné triko s dlouhým rukávem za merino triko s dlouhým rukávem, např. od výrobce Janus či Joha, přičemž na těle stále nechávám letní merino triko s krátkým rukávem od značky Crawler. Místo běžné mikrofleecové mikiny volím tenkou merino mikinu se stojáčkem, oblíbenou máme od Johy (světlou s vločkami) a Janus, obě mají zip k prsům, takže se příjemně dítěti přetahují přes hlavu, a na závěr volím na horní polovinu těla místo softshellové bundy bundu zimní.

Když se drží venkovní teploty na nule, začínám dávat už pod kalhoty z podzimního softshellu i podvlékací vrstvu, nejčastěji volím merino kalhoty od značky Janus. V tomto okamžiku měním i nízkou obuv s membránou za kotníčkovou s membránou, opět aby boty nepromokly, a zároveň sahám po zesílených merino ponožkách od pro nás osvědčené značky Lasting neboSurtex (jejich podrážka je tvořena z froté). Současně měníme také funkční čepici za kuklu a přidáváme prstové merino rukaviceCelavi v případě suchého počasí, nebo palčáky od značky Crawler v případě sychravého počasí, vnitřní vrstva je z merina a vnější z odolnějšího softshellu.

Pokud se už poté dlouhodobě drží teploty pod nulou, volíme teplejší spodní vrstvu. Tenké letní merino triko s krátkým rukávem měním za tílko ze zimního merina, na něj obléká dítě triko s dlouhým rukávem ze zimního merina. Na tyto dvě teplé merino vrstvy volím pak ještě teplou fleecovou mikinu a zimní bundu. Na nohy dávám podvlékačky ze zimního merina, na ně poté nepromokavé oteplovačky, dále teplé merino ponožky, v případě velkých mrazů v kombinaci s ponožkami Lasting ze středního merina, a zimní obuv, opět s membránou, nebo holiny DemarMammut zateplené zimní merino vložkou. A jelikož mám doma opravdu zmrzlíka a ve velkých mrazech mu v běžných merino kuklách byla zima, nechávám si již čtvrtým rokem šít třívrstvou kuklu, která je extrémně teplá. Dobře poslouží i zimní kukla z dvouvrstvého merino fleece od značky Joha. Co se týče rukavic dávám ve velkých mrazech do nepromokavých lyžařských rukavic ještě naše oblíbené merino rukavice Celavi.

Vím, že může tato naše varianta oblékání do mrazů připadat někomu jako extrémní, nám se však osvědčila, konečně vydrží dítko být spokojené venku i ve větších mrazech déle než jen pár hodin ????.

 

Máte ještě otázky ohledně vrstvení? Mrkněte i na předcházející článek: https://www.minimol.cz/Zima-v-lesni-skolce-b82366.htm

 

V dalším díle vyzpovídáme průvodkyni v lesní školce, která se nám svěřila v čem rodiče nejčastěji chybují.

Nezapomeňte, že kromě největšího výběru oblečení z merina po celé září nabízíme slevu 10% na výbavu právě do lesních školek. Kód lesniskolka uplatnite v košíku na nezlevněné zboží