Novinky

Jak je to s tím UV filtrem?


Často se nás teď ptáte "a má ta kšiltovka nějaký UV filtr?" a my vám odpovídáme: "Nějaký určitě ano :-)" Každá látka má nějaký UV filtr. UV filtr není totiž nic jiného, než schopnost snižovat množství pronikajícího záření v UV oblasti, dopadajícímu k nám ze Slunce. Každá látka to záření částečně odrazí, částečně pohltí, částečně propustí a ta otázka tedy nezní zda, ale kolik.

Návrh bez názvu (21)Dodejme ještě, že samotná UV ochrana poskytovaná textilem není dána žádnou povrchovou úpravou, která by se mohla smýt. Ta samotná ochrana je čistě mechanická a je dána strukturou materiálu, jeho hustotou, pórovitostí a také barvou. Pro úplnost dodejme, že se provádějí četné výzkumy jak zvýšit UV ochranu i běžných materiálů jako je bavlna, přidáváním UV absorbérů přímo do vláken a je tak možné že se brzy dočkáme novinek, nebo rovnou nových standardů v této oblasti. V tuto chvíli ale pracujeme s předpokladem, že UV ochrana textilií je dána jejich strukturou.

Někteří výrobci si nechávají udělat testy v laboratoři, kdy materiál prosvítí a tím se zjistí, kolik toho záření se podařilo zastavit, zabránit jeho proniknutí. Těch testů a metodik existuje několik, jsou různě drahé a taky různě vhodné. V nejjednodušším případě se postupuje podle normy, kdy se látka v novém stavu, nepraná a nenatažená prosvítí, zapíše se zjištěný stav a je hotovo. Výrobce si dá na štítek symbol UV, všichni jsou spokojení.

Návrh bez názvu (22)

Jenže výsledek testu v novém stavu nevypovídá nic jiného, než jaký byl výsledek testu v novém stavu. Nevypovídá nic o tom, jak se látka chová, když se natáhne, když se namočí a když se opere. Spotřebitelský test provedený v roce 2023 v Belgii odhalil, že z 8 certifikovaných UV triček v novém stavu všechny poskytovaly ochranu UV 40, ovšem pouze dokud byla nová. Jakmile byla látka podrobena opotřebování (navlhčena, napnuta, trochu otřena jako při běžném nošení), tři z osmi triček zcela selhala a po 5–10 vypráních a sušeních ztratila dokonce veškeré ochranné vlastnosti. (Test dětských triček s ochranným faktorem | spotrebitele.dtest.cz) Tento test doporučujeme prostudovat před tím, než se u moře spolehnete na UV triko jako jediný ochranný prostředek před sluníčkem.

V tom lepším případě že textilie testují pomocí metody UV STANDARD 801, která kromě nového stavu testuje i praný, mokrý a obrušovaný stav a dává tak lepší představu o ochraně při běžném používání. Doporučujeme hledat UV oblečení právě s tímto standardem (vzhledem k ceně testu se tím výrobce rád pochlubí).

uv-standard-801-t-shirt-logo_f7cf6c6dcfa3d26162ca54872e08b626

 

Jak s těmito informacemi tedy naložit? Namísto čísel a líbivých štítků nezapomínejte na svůj rozum a intuici. Kloboučky a kšiltovky nejsou ochranný zdravotní prostředek. Stíní, poskytují pohodlí v létě, ulevují očím, odráží paprsky, které rozpalují pokožku hlavy. Důležité je, aby byly z příjemného materiálu, aby seděly a aby si je to dítě nechalo na hlavě co možná nejdelší dobu. Ale nespoléhejte na to, že v červenci v poledne dáte dítě na 2 hodiny na písek, protože na kšiltovce psali, že může :-).

Pokud zvolíte čepici, která má dostatečně velký kšilt, u menších dětí ideálně i ochranu krku, je z příjemného materiálu, nešustí, nepotí se v ní hlava, zvyšujete šanci, že si na ni dítě dobře zvykne, bude ji nosit a to je za nás osobně důležitější, než plavková kšiltovka, věčně zahozená kvůli nepohodlí.

 5037-7_e5fac0de-e9c7-4d1a-8096-3969777b12ac

 

Naši nabídku letních kšiltovek a kloboučků neustále upravujeme na základě zpětné vazby našich zákazníků, abychom si byli jistí, že nabízíme to nejlepší. Ne to nejdražší, ani to se zajímavými štítky a symboly, ale opravdu kvalitní a propracované produkty.

- z přírodních materiálů, ve kterých se hlavičky nepotí

- s funkčními prvky aneb kšilt ani plachetka nejsou na ozdobu

- stálobarevné, které se můžou prát a nevyšisují po prvním měsíci

- pohodlné pro děti, bez šustících nebo neprodyšných prvků.

 

Tohle je výběr, za kterým stojí stovky spokojených maminek: Letní kšiltovky a kloboučky - Minimol