Pokyny k údržbě
Jak pečovat o merino, hedvábí, bambus a outlast, aby vám oblečení co nejdéle vydrželo?
Pamatujete si na tu nervozitu a obavy, když jste si přivezli domů z porodnice své první dítě? Podobné pocity můžete zažívat i ve chvíli, kdy sobě nebo svým dětem poprvé koupíte oblečení z merina, hedvábí, bambusu či outlastu. Tyto materiály totiž také vyžadují specifickou péči. Dobrá zpráva ovšem je, že na údržbu oblečení existuje manuál, který je krátký a jednoduchý, a pokud se ho budete držet, nečekají vás probdělé noci.
Aby vám oblečení dlouho vydrželo a zachovalo si jedinečné funkční vlastnosti, je potřeba o něj správně pečovat. Vždy postupujte podle instrukcí výrobce uvedených na štítku. Obecně počítejte s tím, že se přírodní materiály perou na nižší teplotu a nepatří do sušičky, která výrazně zkracuje jejich životnost. Při praní merina, hedvábí, bambusu a outlastu nepoužívejte aviváž.
Merino a jeho kombinace (merino/hedvábí, merino/bambus)
Merino má z přírodních materiálů nejnáročnější údržbu, ale bohatě vám to vynahradí komfortem při nošení.
A teď se pojďme podívat na základní pokyny k údržbě merina:
- Většinu vlněného oblečení z merina a jeho kombinací můžete prát v pračce (program Vlna). V pračce neperte vařenou vlnu - tu perte pouze v ruce.
- Pořiďte si prací prostředek na vlnu a hedvábí, který je šetrný k vláknům.
- Výraznější skvrny předeperte pomocí žlučového mýdla nebo mýdla na skvrny ve studené vodě, nejlépe začerstva. Po zaschnutí se již velmi špatně odstraňují.
- Dodržujte maximální teplotu prací lázně podle štítku (30 nebo 40 °C).
- Při praní v ruce v celém pracím cyklu dodržujte konstantní teplotu a po praní oblečení důkladně vymačkejte do ručníku (neždímejte, nekruťte).
- Nepoužívejte aviváž.
- Merino lze odstřeďovat až na 800 ot./min. Při nedostatečném odstředění nebo vymačkání dochází k dočasnému prověšení úpletu a deformacím (nejedná se o poškození, při dalším praní se zase vrátí do původního stavu).
- Po vyprání oblečení vytvarujte do původního tvaru, pokud je to potřeba (zejména svetříky, vlněný fleece).
- Merino sušte ideálně ve stínu rozložené na plocho, nikdy ne v sušičce, na radiátoru ani na přímém slunci.
- Doporučujeme používat prací prostředky s obsahem lanolinu a čas od času použít lanolinovou kůru pro zjemnění a impregnaci vlněného vlákna.
Bambus
Bambus (přesněji bambusová viskóza) má snazší údržbu, při zachování některých základních pravidel se může prát společně s běžným prádlem na maximální teplotu 40 °C.
- Bambusovou viskózu můžete prát v běžném pracím prostředku.
- Pozor! Viskóza se snadno rozpouští v kyselém prostředí. Nepoužívejte při praní ocet ani kyselinu citronovou (běžné doplňky při praní v mýdlovém slizu nebo jiných alternativních pracích prostředcích).
- Nepoužívejte aviváž.
- Sušte volně na vzduchu, ne v sušičce ani na radiátoru.
- Viskóza je za mokra velmi křehká, proto za mokré oblečení netahejte, nekruťte s ním.
Outlast
Outlast je umělý materiál vázaný na bavlnu. Je to úplný miláček, vlastnostmi se blíží funkčním materiálům, nároky na údržbu má spíš jako bavlna.
- Můžete ho prát ve standardním pracím prostředku s běžným prádlem na 40°C.
- Nepoužívejte aviváž. To je snad jediné zásadní omezení, ale je velmi důležité, aviváž ucpává strukturu vlákna, takže přestává být funkční (podobně ničivý dojem má i u ostatních materiálů).
- Zvládne sušení v sušičce na sníženou teplotu, ale při sušení na vzduchu vám déle vydrží.
Když víte, jak na údržbu přírodních materiálů, je to hračka, co říkáte?